Академик на латинеца!?

14 Фев Съб 2009 02:50

Напоследък се появиха супер много варианти на изписване на Академик на латинеца. Според мен най-правилното изисване на Академик на латинеца, то си просто AKademiK! Но примерно на рейса на Академик в Кушадасъ се появи надписа ACademiK, а примерно в сайта на ОСК Академик, е изписано AkademiC. Лукойл Академик пък се изписат Академик, като ACademiC

Не ли най-правилно Академик, да си е Akademik и до там, без всякакви вариации на К-то?!
Просто става смешно всеки да си изписва Академик на латинеца както му харесва. А представете си, че за надписа на автобуса били питани ДАМС, как правилно се изписва Академик на латинеца и оттам им били казали, че правилното е Academik. [icon_eek.gif] [icon_scratch.png]
Не съм голям специалист по този въпрос, но примерно в официалния сайт на УЕФА си е Akademik! Мисля, че на тях би трябвало най-вече да се вярва. Пък и си мисля, че това си е правилното изписване на латинеца - AKADEMIK. [akad10.gif] [a6am10.gif]

Re: Академик на латинеца!?

14 Фев Съб 2009 19:28

Има точно два варианта - Academic и Akademik. Първото е оригиналното изписване на думата на английски, а второто е правилното транслитериране на думата на латиница.
За справка: http://transliteration.mdaar.government.bg/trans.php
Останалите два варианта са проява на неграмотност от най-висша степен, а оправдания от рода "ДАНС така ни казаха" звучат повече от нелепо. Че откога ДАНС е компетентен по тези въпроси?

14 Фев Съб 2009 19:55

Тогава тия хора, защо се бъзикат и с това нещо. Това е направо смешно. Може ли да не знаят как правилно се изписва Академик на английски?! [icon_evil.gif] [abd.gif] Опитах се да им обясня това на тях, но така и не разбират и си знаят своето. Ето виж какъв надпис са поставили на рейса, с който се предвижваме в Турция.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

14 Фев Съб 2009 20:57

Не се впрягай за глупости. Важното е, че на нашия сайт е правилното! [akad10.gif]

14 Фев Съб 2009 21:04

Прав си, обаче се дразня на тези работи. Не може всеки да си изписва както си иска името на Академик. Един ден, като се появим в турнирите на УЕФА и ШЛ, трябва да си се изписва правилно името на латинеца. Аз даже изрових и архивите на УЕФА, за да им докажа правотата си, че Академик се изписва Akademik!

16 Фев Пон 2009 22:07

а бе като влезем в шл ще го променят не се бой.само да влезем